הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK

ניתוח PRK להסרת משקפיים בלייזר מהווה את השיטה הותיקה ביותר מבין כל שיטות הסרת המשקפיים בלייזר והיא קיים כבר מאמצע שנות השמונים. ההתאוששות היא אמנם ארוכה יותר מטכניקות לייזר אחרות להסרת המשקפיים, אך השיטה נחשבת לבטוחה יותר מאחרות, מכיוון שאת הניתוח מבצעים על פני שטח הקרנית בלבד.

ניתוח PRK

  • למי זה מתאים: הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK מתאימה לאנשים בעלי קרנית דקה במיוחד או מספרים גבוהים במיוחד. בנוסף, שיטה זו מתאימה לאנשים העוסקים בספורט אתגרי או לבעלי מקצועות בהם הסיכונים לקבל מכה בעין גבוהים.
  • ליקויי הראייה הניתנים לטיפול: רוחק ראייה.
  • משך ההליך: התהליך הכולל נמשך כ-20 דקות.
  • כמות טיפולים נדרשת: ניתוח אחד לכל עין.
  • משך זמן ההחלמה: כשבוע.

לכמה זמן נשמרות תוצאות הניתוח

בדומה לניתוחי לייזר אחרים, גם ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK מטרתו היא לתקן את העיניים באופן תמידי. עם זאת, שינויים הכרוכים במחלות גנטיות, גיל או דלקות ישנו את המספר ובכך ייתכן שתאלצו לעבור ניתוח חוזר.

שלבי ניתוח PRK

הרדמה מקומית – לפני תחילת הטיפול, מטפטפים טיפות מאלחשות ומרדימות אשר מונעות כאבים במהלך הניתוח, כך שבמהלך הניתוח אין כאבים, אלא רק תחושה של לחץ ואי נוחות במשך כמה שניות בכל עין. בתחילה מסירים שכבה דקיקה ביותר מהקרנית, השכבה החיצונית אשר נקראת אפיתל ומתחדשת בעצמה. תהליך זה נעשה לפי המדדים שמכתיב המחשב, אותם בחר הרופא בזמן שמדד את עינכם. בעזרת קרני לייזר המשייפים ומלטשים ניתן למעשה לעצב את הקרנית הנמצאת מתחת לאפיתל. אל דאגה, שכבת האפיתל תתאחה מחדש מעצמה.

הכנות לקראת הניתוח

בדיקות אופטיות מקיפות, לקיחת מדידות של העין ומילוי שאלון בנוגע לבעיות רפואיות קודמות, יציבות המספר ועוד. ממש לפני הניתוח יתבצע אלחוש וחיטוי של אזור העין.

החלמה לאחר הניתוח

תקופת ההחלמה לאחר הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK היא ארוכה יותר מאשר בשיטת הלאסיק והתהליך עשוי להיות מלווה בכאבים קלים או בתחושות צריבה. ניתן להקל על תחושות אלו בקלות, על ידי שימוש בטיפות מאלחשות או משככי כאבים.

בשל העובדה שבמהלך ניתוח להסרת משקפיים בשיטת PRK נוצר פצע אשר עליו להחלים, יש צורך בשימוש בעדשות מגע טיפוליות המונעות מגע עם הקרנית, עד ששכבת האפיתל תצמח מחדש. שכבה זו גדלה תוך 3-5 ימים וכאשר היא מכסה שוב את העין, מפסיקים הכאבים או התחושות הלא נעימות, אם היו כאלו בכלל. בתקופת ההחלמה, תהייה הראייה מטושטשת ומומלץ לקחת חופש מהעבודה ולקבל עזרה בבית.

סיכונים ותופעות לוואי

הסיכונים בניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK הם מינוריים ונדירים ביותר. סיכונים כלליים עשויים לכלול גם זיהומים או בעיות בהחלמת הפצע, אך כל עוד תשמעו להוראות הרופא ותשמרו על היגיינה גבוהה, אין סיבה שתופעות אלו יופיעו. בנוסף יתכנו רגישויות לאור, ראייה של הילות וסנוור בחשכה, אך אלו תופעות נדירות ביותר.

טווח מחירים

המחירים משתנים לפי המקרה, המוסד המטפל והשתתפות קופות החולים אך עומדים על כ-10,000 ₪ לשתי העיניים.