רוחק ראייה

רוחק ראייה (היפראופיה) הוא כמובן ההפך מקוצר ראייה והוא מונע מאיתנו לראות אובייקטים קרובים בבירור. מהי בדיוק התופעה ואיך תדעו האם גם אתם סובלים ממנה? על כך במאמר הבא.

מה זה רוחק ראייה?

רוחק ראייה קורה כאשר ישנו ליקוי בשבירת קרני האור המגיעות אל עדשות העין: כשקרני האור יוצאות מנקודות קרובות ואינן מתרכזות על הרשתית, אלא מאחוריה, זהו הדבר שגורם לשיבוש הראיה של עצמים הקרובים אלינו. עם זאת ברוב המקרים, עצמים שרחוקים מאתנו דווקא נראים בבירור. אין להתבלבל בין רוחק ראייה לבין זוקן ראייה, למרות שבשניהם אין אנו רואים היטב מקרוב.

לרוב, לא נדע אפילו שאנו סובלים מרוחק ראייה, אך במידה וקשה לנו לקרוא, אנו סובלים מכאבי ראש המתגברים בזמן הקריאה או שימוש במחשב וכדומה או כאשר ישנה פזילה של העין לכיוון המרכז, אז כנראה שמדובר ברוחק ראייה.

במידה ואתם סובלים מרוחק ראייה קל, תצליחו לראות היטב מכיוון שבצורה אוטומטית תכווצו את שרירי העין, דבר הגורם לעדשה לרכז את קרני האור חזק יותר, עד שתרכזו תמונה ברורה על הרשתית.

יחד עם זאת, שימו לב לבעיות שעלולות להתעורר מכך:

  • מכיוון ששריר העין שלכם מכווץ באופן תמידי, לא תוכלו לכווץ אותו יותר כאשר אתם מביטים על אוביקט קרוב. לכן עלול להופיע טשטוש ראייה. לכן תופעה זו נקראת "רוחק ראייה" – קל לנו לראות מרחוק מאשר מקרוב.
  • במידה ואתם אכן סובלים מתופעה זו ומכווצים את עינכם באופן תמידי, ייתכן ותגרם מכך פזילה.
  • במקרים קשים של רוחק ראייה, עלולים להופיע כאבי ראש וטשטוש בראייה מכיוון שהשריר הפנימי עובד קשה ומכווץ בכל עת.

דרכי טיפול נפוצות ברוחק ראייה