קרטוקונוס

קרטוקונוס (Keratoconus) הינה מחלה אשר פוגעת קשות בראייה וסיבתה הפתולוגית אינה ידועה עד היום. מהי בדיוק מחלה זו ומהם תסמיניה? הכל על קרטוקונוס במאמר הבא.

מחלת קרטוקונוס

קרניות העיניים של רוב האנשים הינן עגולות בצורת כיפה, אך אם נביט בעיניהם של הסובלים ממחלת הקרטוקונוס ניתן יהיה בבירור לראות קרנית מובלטת דמוית חרוט.

קרטוקונוס – קרנית חרוטית בלועזית, היא מחלת עיניים קשה הפוגעת לרוב בצעירים בשנות העשרים והשלושים לחייהם. סימנים ראשונים לקרטוקונוס הם עלייה משמעותית במספר ובעיקר בעיות צילינדר (אסטיגמציה). לעיתים בעת מחלה זו, מתפתחת האסטיגמציה אף יותר מהר מהמספר מכיוון שקמירות הקרנית מחמירה וכך עולה חוסר הסימטריות במבנה הקרנית. דבר זה פוגע קשות בראייתם של אנשים הסובלים מקרטוקונוס וגורם להם לראות באופן מעוות ומטושטש.

קרטוקונוס היא תופעה בלתי נדירה, אך הגורם לה עדיין אינו ידוע. המומחים טוענים שמדובר במחלה גנטית אך סיבה פתולוגית ברורה עדיין לא נמצאה. מחלת הקרטוקונוס נמצאה במספר בני משפחה קרובים ובעיקר במשפחות בהן ישנם נישואי קרובים.

מחקרים מצביעים על הסברים נוספים לתופעה כגון טעות בהתאמה של עדשות המגע, שפשוף מוגבר של העיניים, דלקות עיניים כרוניות או אלרגיות. בנוסף ייתכן כי כאשר ישנה פעילות יתרה של אנזימים האחראיים על פירוק חלבונים בוני קרנית נחלשת הקרנית. כך נחשפת הקרנית לנזק סביבתי מרדיקלים חופשיים. למעשה, כך נעשית הקרנית דקה יותר, דבר שגורם ללחץ תוך עיני, שמבליט את הקרנית החוצה וגורם לעיוות והתקמרות.

הסימפטומים הם בדרך כלל "הילות" סביב מוקדי אור, צללים בשדה הראייה, קשיים רבים בראיית אובייקטים רחוקים וקטנים ואף ירידה בחדות התלת-ממדית, בעיקר כאשר המחלה מתפתחת בקצב שונה בכל עין.

דרכי טיפול נפוצות בקרטוקונוס

כרבע מהחולים נאלצים לעבור ניתוח לתיקון הראייה וישנם מספר שיטות לטיפול בקרטוקונוס. השיטות הנפוצות הן:

  • ניתוח קרוס לינקינג – מבוצע בשיטה חדשה הכוללת שימוש בקרני UV ובטיפות של ריבופלבין המוחדרות לעין, בזמן שקרני ה- UVמוקרנים על הרשתית.
  • ניתוח השתלת טבעות בקרנית לעיצוב הקרנית בשיטת Intact.
  • ניתוח השתלת קרנית שכבתית קדמית (DALK) אשר נחשב לבטוח במיוחד והסיכויים לזיהומים הם נמוכים ביותר.
  • ניתוח לייזר לחולים מבוגרים יותר.