הסרת משקפיים בשיטת קרוס לינקינג

לפעמים הדברים הפשוטים ביותר הם הגאוניים ביותר – קרוס לינקינג (Cross Linking) היא טכניקה שפותחה כבר בשנת 1998 והיא עוצרת את מחלת הקרטוקונוס בעזרת ויטמין B2 וקרן אור UV. השילוב הזה לא רק שעוצר את התפתחות המחלה, אלא גם משפר את חדות הראייה בצורה ניכרת.

מי מתאים לעבור הסרת משקפיים בלייזר בשיטת קרוס לינקינג Cross Linking ולאילו תוצאות ניתן לצפות? הכל במידע שלפניכם.

  • למי זה מתאים: הסרת משקפיים בשיטת קרוס לינקינג מתאימה למצבים של קרטוקונוס מתקדם, במקרים של סיבוכים לאחר ניתוחי לייזר (נדיר במיוחד), בצקות בקרנית וזיהומים קשים שלא ניתן לטפל בהם בעזרת תרופות. ניתן לבצע את ההליך בכל שלב בחיים, למעט בזמן ההיריון משום שלמרות שקרינת ה-UV היא מקומית, לא מומלץ לקחת סיכונים מיותרים. בנוסף גם במקרים של קרניות דקיקות במיוחד, או לאנשים הסובלים ממחלות אשר עלולות להשפיע על תהליך ההחלמה כגון סכרת, מחלות ראומטיות ופסוריאזיס.
  • ליקויי הראייה הניתנים לטיפול: קרטוקונוס.
  • משך ההליך: בעבר הסרת משקפיים בשיטת קרוס לינקינג Cross Linking ארכה כשעה, אך טכנולוגיות חדשות העושות שימוש בקרן UV חזקה מאפשרות טיפול זריז של 12 דקות.
  • כמות טיפולים נדרשת: שניים. אחד לכל עין.
  • משך זמן ההחלמה: מהיר, כיום עד יומיים.

לכמה זמן נשמרות תוצאות הניתוח?

תקופות ארוכות – במהלך כל השנים בהן עושים שימוש בשיטת הסרת משקפיים בשיטת קרוס לינקינג Cross Linking מעידים המומחים שטיפול אחד מספיק.

שלבי ניתוח קרוס לינקינג

לניתוח שני שלבים: הסרת שכבת הקרנית העליונה, הנקראת גם אפיתל. הסרת שיכבה זו מאפשרת לריבופלבין לחדור היטב לתוך הקרנית. והזלפה של טיפות ויטמין 2B (ריבופלבין) במשך חצי שעה, עד ספיגה מלאה בקרנית.

השלב השני הוא הקרנת אור UV (אולטרה סגול) על הקרנית. בזמן זה ריבופלבין עדיין מוזלף פנימה. זמן התהליך תלוי בכמה חזקה היא קרן האור בה המנתח עושה שימוש.

כשנגמר הטיפול, תישטף הקרנית באנטיביוטיקה ועל העין תונח עדשת מגע טיפולית, רק עד ששכבת האפיתל תתרפא לחלוטין, תהליך מהיר יחסית.

הכנות לקראת הניתוח

כשתחליטו על ניתוח הסרת משקפיים בשיטת קרוס לינקינג Cross Linking, תתבקשו לעבור סדרת בדיקות אופטיות יסודיות. ממש לפני הניתוח יחוטא אזור העין לחלוטין והאזור יורדם בצורה מקומית.

החלמה לאחר הניתוח

ההחלמה היא מהירה והטיפול אינו פולשני. חלק מהמטופלים חשים מעט כאב ו/או אי נוחות בימים הראשונים בהם האפיתל מחלימה.

סיכונים ותופעות לוואי

ייתכנו רגישויות לאור, ראייה מטושטשת שעלולים להימשך מספר שבועות.

טווח מחירים

המחירים הם זולים יחסית לניתוחי לייזר להסרת משקפיים ועומדים על כ-5,000 ש"ח.