קטרקט

קטרקט (או בעברית, ירוֹד) היא אחת הסיבות הנפוצות ביותר לירידה בראייה בעולם המערבי וגם הגורם הראשי לעיוורון במדינות מתפתחות. מחלה זו מופיעה ברוב המקרים אצל מבוגרים והיא מתבטאת בעכירות העדשה, מה שפוגע כמובן בראייה. מהם הסימפטומים של התופעה וכיצד ניתן לטפל בה? על כך ועוד במאמר הבא.

מחלת הקטרקט

בשונה מעדשה בריאה ושקופה לחלוטין, המבטיחה תמונה חדה וברורה, לאנשים הסובלים מקטרקט ישנן עדשות עכורות, הפוגעות להם בראייה. בדיוק כפי שזכוכית חלבית, או חלון מלוכלך, מעוות את התמונה, כך גם עדשה עכורה תקשה עלינו לראות את העולם בצורה חדה. ככל שתחמיר העכירות, כך גם תרד הראייה.

רובנו נולדים עם עדשה שקופה לחלוטין שתפקידה למקד את האור על הרשתית, פעולה המבטיחה לנו תמונה ברורה. התופעה מופיעה בדרך כלל כבר מגילאי 65, אך שכיחה יותר בגילאים מאוחרים של 70+. הסימפטומים של מחלת קטרקט הם ירידה בראייה, כפל ראייה, סנוור וכתמי צבע, קוצר ראייה או רוחק ראייה.

ישנם סוגים שונים של קטרקט, המופיעים עם הגיל או אפילו בלידה, אך עדיין לא ידוע בוודאות מהם הגורמים למחלה. עם זאת חשוב לציין ש"שימוש יתר" בעיניים הוא אינו גורם למחלה. מחקרים מראים שהגורמים העיקריים למחלה הם גיל, תורשה, חשיפה לקרני UV, פעילות של רדיקלים חופשיים בעדשה, עישון, טראומה לעין כגון מכה, השמנת יתר, מחלות עיניות או סיסטמיות או חשיפה לרעלים.

מחלת הקטרקט מתפתחת בקצב שונה ממטופל למטופל וגם בין עין לעין. ייתכן מצב של התקדמות איטית במשך שנים ולפתע ללא כל סיבה ברורה מתפתחת המחלה בתוך מספר חודשים. חשוב לעקוב אחר העיניים על מנת לטפל במחלה כבר כשהיא פורצת.

דרכי טיפול נפוצות בקטרקט

כיום לא קיימות תרופות למחלה ורק ניתוח קטרקט בעיניים עשוי לשפר את הראייה. ניתוחי קטרקט קיימים כבר שנים והוכחו כיעילים ובטוחים במיוחד והם ממומנים על ידי קופות החולים. ניתן גם לעבור ניתוח לייזר חדשני לטיפול במחלה, שעדיין אינו ממומן על ידי קופות החולים אך נחשב למדויק יותר מהניתוח הוותיק.