קוצר ראייה

מרכיבים משקפיים? רוב הסיכויים הם שאתם סובלים מקוצר ראייה (מיופיה), תופעה המאפשרת לראות אובייקטים קרובים אך מונעת מכם מלראות אובייקטים רחוקים יותר כשלטי הרחוב או את הכתוב על הלוח בכיתה. עוד על קוצר ראייה ועל דרכי הטיפול, במאמר הבא.

מה זה קוצר ראייה?

קוצר ראייה, הנקרא גם מיופיה, הוא הפרעת התשבורת הנפוצה בעולם. סטטיסטיקות מראות ש-30%-40% מהאוכלוסייה בישראל סובלים מהפרעה זו ונאלצים להרכיב משקפיים, על מנת לראות אובייקטים רחוקים בבירור.

תופעה זו מתרחשת כאשר בעת תהליך שבירת האור, המערכת האופטית שבעין אינה יכולה להעביר כראוי את גלי האור ולכן מתקבלת ראייה מטושטשת. המומחים טוענים שהאחראיים העיקריים לקוצר ראייה הם הגנים שלנו. לפי מחקרים שונים התגלה שעור של 89% בהעברה תורשתית של קוצר ראייה ומחקרים אחרונים זיהו אף את הגנים הספציפיים האחראיים על כך.

בדרך כלל נגלה את קוצר הראייה כבר בגילאים מוקדמים, בין 8 ל-12 שנים וברוב המקרים יחמיר המצב עם גדילתה של העין ויתייצב בסיום ההתבגרות, כשהעין הפסיקה לגדול.

אם אתם מתקרבים לטלוויזיה על מנת לראות, מכווצים את העפעפיים בניסיון לפקס את הראייה, מקרבים את הספר או כל דבר כתוב לעיניים או פשוט שמים לב שקשה לכם לקרוא את שלטי הרחוב – כנראה שאתם סובלים מקוצר ראייה. אך אל דאגה, מכיוון שזהו מצב נפוץ מאוד, קיימות שיטות רבות ומגוונות לטיפול בבעיה.

דרכי טיפול נפוצות בקוצר ראיה