צילינדר

צילינדר (אסטיגמציה) הוא תופעה שכיחה ביותר הגורמת לליקוי ראייה ואשר מרבית האנשים אינם מודעים אליה, גם אם הם מרכיבים משקפיים. חשוב לברר בדיוק מהי התופעה וכיצד ניתן לטפל בה, מהם התסמינים ומהו בעצם "צילינדר"? כל המידע לפניכם.

מה זה צילינדר?

פעמים רבות אנו שומעים את המונחים "צילינדר" או "אסטיגמציה", אך לא תמיד אנו מבינים בדיוק מה הם אומרים. למעשה, אסטיגמציה הוא שם התופעה והתיקון הנערך בעזרת משקפיים נקרא צילינדר. הצילינדר הוא אחד מהמאפיינים של עדשות המשקפיים, או במקרה של ניתוחי לייזר, הדרך שבה ייתקן המנתח את הרשתית.

בעוד שבעיות כמו קוצר ראייה או רוחק ראייה נמדדות במספרים של פלוס או מינוס, הצילינדר נמדד בנוסף למספרים גם במעלות: אופקיות, אנכיות או אלכסוניות. האסטיגמציה אינה דווקא שווה בשתי העיניים ולכן חשוב למדוד ולהחליט כיצד יהיה מונח הצילינדר בכל עין. מבחינה סטטיסטית, יותר אנשים המרכיבים משקפי ראייה זקוקים לצילינדר מאשר למשקפיים ללא צילינדר ועם תיקון המספר בלבד. אופטומטריסטים רבים פשוט לא שמים לב לבעיה ולכן אינם רושמים משקפיים נכונים.

אנשים הסובלים מאסטיגמציה, ונזקקים לצילינדר, יוכלו לעבור ניתוח לייזר תחת הקריטריונים המתאימים ולתקן את ההפרש ברדיוס קימור הקרנית או העדשה התוך עינית, שגורמים לעיוות בראייה. תיקון הבעיה נקרא "צילינדר" מכיוון שהוא גורם לאלו הסובלים מבעיית האסטיגמציה לראות בצורה של גליל ארוך ולא כחצי כדור.

למרות שניתן להרכיב משקפיים בעלות עדשות המעוותות לצורה של גליל בכיוון ההפוך מזה שבעיניהם של המטופלים, ישנו קושי בהתאמת עדשות מגע, המסתובבות להן חופשי בעיניים. גם המשקפיים הן יקרות בהרבה ממשקפיי ראייה אחרים, משום שזווית הצילינדר היא אישית וספציפית ועדשות המשקפיים יעוצבו במיוחד עבורכם. לכן בוחרים אנשים רבים הסובלים מתופעה זו לעבור ניתוח לייזר לתיקון הראייה לתמיד.

דרכי טיפול נפוצות בצילינדר

  • ניתוח זי לאסיק – השיטה הנפוצה לטיפול. ניתוח ללא מגע יד אדם, המבטיח התאוששות מהירה במיוחד ותוצאות מצוינות.
  • ניתוח וייב פרונט – שיטה מדויקת, עם תוצאות טובות אך זמן החלמה ארוך מהשיטות האחרות (כשבוע).
  • ניתוח PRK – השיטה הוותיקה ביותר ואחת מהבטוחות מבין שיטות ניתוחי הלייזר השונים.
  • ניתוח לאסיק
  • השתלת טבעות בקרנית בשיטת אינטקס.