עין עצלה

תופעת עין עצלה (אמבליופיה) אינה כוללת תמיד תסמינים ברורים ולכן חשוב להכיר את התופעה כדי להימנע מסיבוכים אפשריים. מהי עין עצלה והאם היא קשורה בכלל לפזילה? לפניכם כל המידע.

מה זה עין עצלה?

גם העיניים צריכות לשמור על כושר: עין שלא נעשה בה שימוש בילדות או בבגרות מסיבות שונות, תיחלש עוד יותר ואנו עלולים לאבד בה את הראייה לחלוטין.

עין עצלה היא לאו דווקא עין פוזלת – עין עצלה היא עין תקינה לחלוטין מבחינה אנטומית, אך בעלת ליקויי ראייה. בדרך כלל מדובר בפגיעה בעין אחת בלבד ורק לעיתים נדירות ישנה פגיעה בשתי העיניים. כאשר אנו נולדים אנו עדיין לא רואים כפי שרואים מבוגרים בעלי עיניים תקינות, אלא לומדים לפתח את הראייה במשך שנות חיינו הראשונות. במקרה שלא סיפקנו לעין שלנו גירויים או שלא נעשה שימוש ממשי בעין, היא נעשית "עצלנית" ולכן נקראת עין עצלה.

התופעה מופיעה גם במקרים של קטרקט או באם ישנו הבדל בראייה בעיניים והגוף משתמש אוטומטית בעין שרואה טוב יותר – כך נהפכת העין החלשה לעין עצלה. כ-2%-5% מהאוכלוסייה סובלים מעין עצלה ותופעה זו לא ניתנת לטיפול בדרך כלל על ידי משקפיים. עם זאת, האחוזים פוחתים עם השנים בשל תוכניות לטיפול בתופעה, עליהן תוכלו לקרוא באתר.

שימו לב שלתופעה אין ברוב המקרים תסמינים והיא מתגלה תוך כדי בדיקות שגרתיות. לכן חשוב לבקר אצל רופא העיניים או האופטומטריסט ולבצע בדיקות תקופתיות, על מנת לאתר ולטפל בבעיה אם ישנה. ללא טיפול נכון ייתכן והראייה בעין העצלה תאבד.

דרכי טיפול נפוצות בעין עצלה

  • טיפול בשיטת אורתו קיי – עדשות מיוחדות שמתקנות את הראייה בזמן שאתם ישנים. לא מדובר בניתוח או בהליך פולשני ובלתי הפיך אלא בעדשות בלתי מורגשות המבטיחות ראייה טובה יותר כל בוקר.
  • טיפול בעין עצלה בשיטת נוירוויז'ן – טיפול דרך המחשב שמטרתו לשפר את העיניים על ידי סדרת תרגילים מיוחדים. שיטה זו הוכחה כיעילה במיוחד עבור מספרים נמוכים.