ניתוח קטרקט

עם הגיל עדשת העין מאבדת את שתי תכונותיה החשובות: שקיפות וגמישות. תהליך זה נקרא קטרקט והוא גורם לתופעות של טשטוש ולירידה חדה בראייה. ניתוח קטרקט הוא ניתוח שכיח ביותר בו מוציאים את העדשה העכורה ובמקומה משתילים עדשה שקופה, הנשארת בעין לצמיתות.

  • למי זה מתאים: אנשים הסובלים ממחלת הקטרקט (או בעברית יָרוֹד). תופעה זו שכיחה בקרב מבוגרים אך קיימת גם אצל חולי סכרת, או במקרים נדירים לאחר תאונה.
  • ליקויי הראייה הניתנים לטיפול: קטרקט.
  • משך ההליך: 15 דקות.
  • כמות טיפולים נדרשת: אחד.
  • משך זמן ההחלמה: כשבועיים.
  • לכמה זמן נשמרות תוצאות הניתוח: לצמיתות.

תיאור מהלך ניתוח קטרקט

במהלך ניתוח קטרקט יוציא הרופא המנתח את העדשה הטבעית שלכם, דרך חתך בגבול הקרנית עם לובן העין. במקומה, ישתיל הרופא עדשה מלאכותית. החתך ייסגר בעצמו ואין צורך בתפרים. את העדשה מוציאים בדרך כלל בשיטה הנקראת פאקואמולסיפיקציה, בה מפרק מכשיר מיוחד את גרעין העדשה באמצעות גלים על קוליים ולאחר מכן שואב את כל חלקיקיו.

הכנות לקראת הניתוח

בדיקות עיניים מקיפות, התאמת עדשות על ידי בדיקות ביומטריות ואחרות, שאלות על ההיסטוריה הרפואית בכלליות. לפני הניתוח יחוטא אזור העין והאזור יאולחש בעזרת טיפות.

החלמה לאחר הניתוח

בשעות הראשונות לאחר ניתוח קטרקט אתם עלולים להרגיש כאבים קלים, בהם ניתן לטפל באמצעות משככי כאבים פשוטים. במהלך תקופת ההחלמה, האורכת שבועיים, אין לעסוק בפעילות ספורטיבית או לעשות שום מאמץ פיזי ואין להיחשף לאבק או לכלוך. במקום זאת, יש לנוח ולשמור על תנאי היגיינה גבוהים.

כבר בימים הראשונים תשתפר חדות הראייה ומטופלים רבים ירגישו בהבדל כבר ביום הראשון. כשיחלפו השעות והימים, תוכלו לחזור לראות צבעים שלא זכרתם שקיימים והראייה שלכם תהיה חדה יותר בצורה משמעותית. עד שישה שבועות לאחר הניתוח תתייצב הראייה ואז תוכלו גם לגשת לאופטומטריסט על מנת לקבל משקפיים. ישנם מטופלים שנזקקים רק למשקפיי קריאה ויש כאלו שנזקקים גם למשקפיים לראייה למרחוק.

סיכונים ותופעות לוואי

במידה ותשמרו על היגיינה גבוהה ותשמעו בקולו של הרופא בנוגע לאנטיביוטיקה וטיפול כללי, הסיכונים לזיהומים נמוכים ביותר. אובדן יכולת המיקוד הוא מצב הקשור לניתוח הקטרקט והוא קורה משום שהעדשה החדשה אינן יודעת להתמקד בצורה עצמאית כמו העדשה שלנו.

ישנם מקרים נדירים בהם מטופלים סובלים מתופעה הנקראת קטרקט משני, הגורמת לטשטוש בראייה אפילו חודשים לאחר הניתוח, כל זאת משום שמאחורי העדשה המלאכותית צומח קרום. בתופעה זו ניתן לטפל בקלות בעזרת מכשיר לייזר היורה מטחים קצרים אל מאחורי העדשה על מנת לשרוף את הקרום הכעור.

הטיפול הוא מידי וחד פעמי ולמרות שגורם לאי נוחת זמנית הוא ניתן אפילו ללא הרדמה.

טווח מחירים

ניתוח קטרקט הוא הליך רפואי לחלוטין. לכן, מחירו נמוך בהרבה ומכוסה על ידי קופת החולים.