שאלות ותשובות בנושא הסרת משקפיים בלייזר

הסרת משקפיים בלייזר הוא ניתוח מהיר ובטוח ביותר ויותר מ-15,000 ישראלים בוחרים להפטר מהמשקפיים באמצעות לייזר בכל שנה. עם זאת, ישנם מיתוסים רבים בנושא וחוסר ידע המוביל לדאגות או לציפיות גבוהות מדי. אז באנו לעשות לכם סדר בבלגן ולענות על השאלות הבוערות בנושא.

רשימת השאלות הנפוצות

האם הניתוח כואב?
לא. הטיפול נעשה בהרדמה מקומית, באמצעות טיפות עיניים מאלחשות. בסוגי ניתוח מסוימים תרגישו לחץ קל על העין, אך לא מדובר בכאב. לאחר הניתוח, רוב המטופלים מדווחים על גירוי או אי נוחות ובמקרים נדירים, כאב קל. תופעות אלו עוברות לרוב לאחר מספר ימים, כאשר מתחדשת שכבת האפיתל.

האם הסרת משקפיים בלייזר היא הליך בטוח?
בהחלט. הסרת משקפיים בלייזר נחשבת להליך בטוח במיוחד, עם אחוזי הצלחה של 95%. בעזרת בדיקות התאמה מתקדמות ומכשירים חדשניים מגיעים הרופאים לתוצאות מדויקות במיוחד המקטינות את הסיכונים.

האם קרן הלייזר עלולה לפגוע בחלקיה האחרים של העין?
מכיוון שקרן הלייזר היא מדויקת מאוד ופוגעת רק בקרנית, היא אינה יכולה לגרום לנזקים פנימיים בעין.

כמה זמן נמשך הניתוח?
מדובר בהליך קצר מאוד של רבע שעה בממוצע, בעוד הפעולה של קרן הלייזר אורכת כדקה לטיפול בשתי העיניים. קחו בחשבון שהתהליך כולו כולל בדיקות אחרונות, הכנה לניתוח וכדומה, לוקח מספר שעות והיערכו בהתאם.

האם ישנן תופעות לוואי לאחר הניתוח?
תופעות הלוואי הן בדרך כלל תופעות של גירוי או צריבה ורגישות לאור. מטופלים מדווחים על תחושות של "חול בעיניים" ועל קושי בפתיחת העפעפיים. תופעות אלו נעלמות תוך מספר ימים. הרגישות לאור תפחת ותעלם עד מספר שבועות.

האם אקום מהניתוח וארגיש בתוצאות?
ברוב סוגי ניתוחי הלייזר מרגישים בתוצאות בצורה מיידית והראייה רק משתפרת עם הזמן.

כיצד משתמשים הרופאים בקרן הלייזר בניתוח?
באמצעות קרן הלייזר, יוכל הרופא המנתח לתקן וללטש את הקרנית ובכך לשפר את הראייה.

מאיזה גיל אפשר לעשות לייזר בעיניים?
ניתוח הסרת משקפיים בלייזר ניתן לעבור החל מגיל 18.

האם כל רופא עיניים הוא גם מנתח בלייזר?
לא בהכרח. רק מומחה לניתוחי עיניים בלייזר יכול לבצע ניתוח זה. רצוי לבחור במנתח עם ניסיון רב בכדי להימנע מסיבוכים אפשריים.

לכמה זמן נשארות התוצאות?
רוב רובם של המטופלים נהנים מתוצאות תמידיות. לפי הנתונים 5% מהמטופלים יזדקקו לניתוח חוזר – אז בחרו מוסד רפואי המבטיח ניתוח חוזר ללא תשלום נוסף.

האם אאלץ לעבור בדיקות לפני הניתוח?
בהחלט – על מנת שיוכל הרופא לוודא שאתם מתאימים לניתוח ובכדי שיוכל לבחור עבורכם את הניתוח המתאים, תתבקשו לעבור סדרת בדיקות ראייה אצל אופטומטריסט, צילום עיניים, בדיקות של הקרנית ובדיקה של האישונים.

האם כל אחד יכול לעבור ניתוח להסרת משקפיים בלייזר?
לא. 70% מהאוכלוסייה מתאימים לניתוח אך השאר אינם מתאימים לעבור ניתוח זה. במקרה שיש לכם אישונים גדולים מדי, קרניות דקות מדי, עיניים יבשות מאוד, דלקות חוזרות, עין עצלה ועוד תופעות, לא תוכלו לגשת לניתוח זה. בנוסף, גם נשים בהריון וילדים מתחת לגיל 18 אינם כשרים לעבור את הניתוח. הדרך הטובה ביותר לדעת היא לעבור בדיקת התאמה על ידי רופא מומחה.

האם תהיה לי ראייה מושלמת לאחר הניתוח?
הסבירות לראייה 6/6 היא גבוהה ביותר ועומדת על 95%-92%. לפי הסטטיסטיקה, בין 95%-99% מהמנותחים מביעים שביעות רצון מההליך.

כמה זמן אחרי ניתוח לייזר רואים טוב?
התשובה לשאלה זו תלויה בסוג הניתוח בלייזר וכן בפרמטרים נוספים, בהתאם לכל מטופל ומטופל. באופן כללי ניתן לומר כי הראייה אמורה להשתפר בהדרגה כבר לאחר הטיפול. בסוגים שונים של ניתוח לייזר רואים טוב כבר אחרי יום-יומיים, ובשיטות אחרות של טיפולים בלייזר ניתן לחוות ראייה טובה לאחר שבוע. ההחלמה הסופית אמורה להתרחש תוך ששה חודשים מקסימום אך חשוב להתייעץ עם רופא מומחה ולקבל הערכה מהימנה בהתאם לסוג הניתוח ובדיקת ההתאמה.