סיכונים בהסרת משקפיים בלייזר

ניתוחי הלייזר להסרת משקפיים עוברים ברובם בהצלחה. עם זאת, חשוב לדעת מהם הסיכונים לפני שעוד ניגשים לבדיקת ההתאמה. זכרו שבארץ לא נדרש רישיון לרכישת מכשיר לייזר ולהעסקת רופא שיפעיל אותו בקליניקה. לכן, בדקו מראש את הרופא המנתח ואת המוסד הרפואי.

חשוב לציין שרוב תופעות הלוואי והסיכונים תלויים במכשיר הלייזר, ותק וניסיון הרופא המנתח וגם בכם: אם תשמעו להוראות הרופא תוכלו למנוע סיכונים הקשורים לזיהומים ודלקות.

מהם הסיכונים וכיצד ניתן להקטין אותם? קיראו כאן על סיכונים בניתוח הסרת משקפיים בלייזר.

הסיכונים האפשריים כתוצאה מהניתוח

זיהום: סיבוך נדיר ביותר אך סיבה עיקרית להפרעה בראייה לאחר הניתוח. סיכונים של זיהום בניתוח הסרת משקפיים בלייזר גדלים בשיטות PRK או ASA מכיוון שבטיפולים אלו השכבה העליונה של הקרנית, הנקראת האפיתל, צריכה להחלים, דבר שלוקח כשלושה ימים. במספר הימים האלו חשופה העין לחיידקים ולסכנות זיהום. בשיטת הלאסיק לעומת זאת, ההחלמה היא מידית, דבר המבטיח סטריליות. טיפול בטיפות אנטיביוטיות מבטיחה שהסיכונים לזיהום יהיו נדירים ביותר.

תוצאות לא מדויקות מספיק: התוצאות בניתוחי הלייזר תלויות ברופא המנתח ובמכשירי הלייזר. במידה וערכתם מחקר מעמיק ואתם סומכים על הקליניקה ועל הרופא המנתח, אין סיבה שסיבוכים מסוג זה יקרו.

היחלשות הקרנית: זוהי תופעה נדירה למדי – מקרה אחד לכל 10,000 ניתוחים. חשוב לאבחן את הבעיה בהקדם האפשרי בכדי להימנע מירידה בראייה.

תסבוכות הקשורות לחלון הטיפולי בזמן הניתוח: בעת ניתוח הלאסיק, מייצר הרופא חלון טיפולי – הפרדת שכבה דקה מהשטח החיצוני של הקרנית. במקרה ששכבה זו לא הופרדה בצורה טובה מספיק, הרופא המטפל יעדיף שלא לבצע את הניתוח. הוא ישיב את השכבה למקומה והראייה תחזור למצבה הקודם. לאחר החלמה של חודשיים-שלושה, ניתן יהיה לחזר על ההליך. תסבוכת אפשרית נוספת היא שהשכבה המדוברת תזוז לאחר הניתוח, במקרה של נגיעה בעין. ניתן להבחין בתזוזה על ידי כאב וטשטוש בראייה.

DLK – דלקת המופיעה בעיקר לאחר ניתוחי לייזר בעיניים בשיטת הלאסיק ודורשת טיפול מידי למרות שברוב המקרים תחלוף מעצמה. במקרים נדירים ביותר תיווצר דלקת קשה יותר. תופעה זו יכולה לקרות רק בימים הראשונים שלאחר ניתוח הסרת משקפיים בליזר.

כיצד ניתן להקטין את הסיכונים?

באמצעות מחקר שתערכו בנוגע למכון או לקליניקה, הרופא המטפל ומכשיר הלייזר ניתן להימנע מרוב הסיבוכים האפשריים. במקרים של החלשות הקרנית ניתן לטפל בתופעה על ידי תהליך פשוט שנקרא Cross Linking.

על מנת להימנע מסיבוכים אפשריים, בחרו רופא בעל ניסיון רב, העושה שימוש במכשירים החדישים ביותר. רופא בעל ניסיון יוכל לדוגמא לתקן תסבוכות הקשורות לחלון הטיפולי כבר במהלך הניתוח וידע להדריך אתכם נכון על מנת למנוע זיהומים ובעיות מיותרות.