ניוון רשתית

ניוון רשתית היא מחלת עיניים קשה, אף יותר מגלאוקומה ומחלות עיניים מסובכות אחרות. יחד עם זאת, מחלה זו היא גם שכיחה מאוד והגורם מספר אחד לעיוורון בישראל. מהי המחלה, במי היא פוגעת וכיצד ניתן להקטין את הסיכויים לחלות בה? כל המידע במאמר שלפניכם.

מה זה ניוון רשתית?

ניוון רשתית העין, מחלה הנקראת גם ניוון של מרכז הראייה או AMD -age-related macular degeneration היא מחלה מורכבת הפוגעת במרכז הראייה, האזור הנקרא מקולה הנמצא ברשתית העין והאחראי לראיה חדה ולקריאה. משום שמחלה זו תוקפת את אזור המקולה, היושב על שטח של עשירית המילימטר, חדות הראייה נפגעת והחולים במחלה עלולים לאבד את היכולת לזהות פרצופים ולקרוא. מכיוון שמדובר בפגיעה באזור המקולה, האזור שמסביב לו נשאר תקין.

חולים בניוון רשתית מצליחים להתמצא ברחוב ואף לבצע פעולות יומיות שונות, אך כאמור יתקשו להתרכז בפרטים הנמצאים מולם. גורמי הסיכון הם גיל מתקדם, תורשה, מין (נשים נמצאות בסיכון מוגבר), תזונה (השמנת יתר מביאה לסיכון מוגבר) ועישון (גורם סיכון מובהק להתפתחות המחלה). אבחון מוקדם של המחלה הוא חשוב ביותר ובמקרה שאתם נמצאים בקבוצת סיכון, ירשום לכם הרופא ויטמינים מיוחדים אשר לפי המחקרים מראים על ירידה בהופעת המחלה.

זכרו שללא טיפול, תתקדם המחלה ותפגע קשות בעין החולה.

דרכי טיפול נפוצות בניוון רשתית

טיפול בסוג מסוים של ניוון רשתית, הנקרא הסוג ה"רטוב" מצריך התערבות כירורגית לרוב כגון טיפול פוטודינמי הכולל שימוש בלייזר "קר". בניתוח זה מחדירים נוזל פוטודינמי לכלי הדם שברשתית דרך וריד היקפי שבעין. ניתוח כירורגי נוסף קיים גם כן, אך שימוש בו הוא נדיר.

בנוסף ישנן תרופות שונות כגון אווסטין ולוסנטיס. אלו שתי תרופות שמטרתן היא למנוע יצירת כלי דם חדשים על ידי שימוש בהורמון גדילה. בסוג ה"יבש" של ניוון רשתית ניתן לטפל בהצלחה בוויטמינים שמטרתם להאט את התקדמות הניוון.