מבנה העין

העיניים הן מנגנון מורכב, שברירי וחזק, העשוי מחלקים שונים המאפשרים לנו להביט בעולם שמסביבנו. לפני שאתם עוברים ניתוח הסרת משקפיים בלייזר, תרצו אולי לדעת כיצד בנויה העין, כיצד היא עובדת ובכלליות ללמוד מהו הדבר הקסום שנקרא – העין. כל המידע על מבנה העין בכתבה הבאה.

הידעתם? גודל העיניים של תינוקות ביום הראשון לחייהם הוא רק כ-75% מגודל עיניי מבוגרים!

העין היא אחת מאיבריי החישה שבגוף, כלומר איברים שבאמצעותם אנו חשים דברים חיצוניים כגון ריח, טעם, או במקרה הזה, ראייה. העיניים רגישות לגלי אור, כלומר חשות אור ובכך משמשת אותנו לראייה. כמעט לכל בעלי החיים יש עיניים, ואנו בתור בעלי חיים אנושיים, גם נהנים מחוש הראייה, שעוזר לנו לשרוד בג'ונגל העירוני. העיניים שלנו ממוקמות בקדמת הראש, בדומה לאוכלי-כול (אומניבורים) אחרים. העיניים מורכבות מעדשות המרכזות את קרני האור על קולטני העין, הרגישים לאור. קולטני האור ממירים אז את האור לאות חשמלי, המועבר למוח.

נשמע מסובך? אולי הסבר על חלקי העין יעזור..

חלקי העין העיקריים

  • הקרנית: נתחיל דווקא בתיאור הקרנית כי זהו החלק עליו תקראו הכי הרבה באתר שלנו. הקרנית היא רקמה דקה ושקופה הבנויה מחמש שכבות ותפקידה הוא לשבור את קרני האור הנכנסות לעין ולאסוף אותן על מנת שימוקדו על ידי עדשת העין וינחתו על הרשתית בצורה נכונה. רוב בעיות הראייה נובעות מתפקוד לקוי של הקרנית וניתוחי הלייזר להסרת משקפיים מטפלים בקרנית על ידי שיופה בדרך כלל.
  • לובן העין: השכבה החיצונית של גלגל העין היא עוטפת את האיבר ומנוקבת על ידי כלי הדם של והסיב האופטי של הרשתית בחלקה האחורי. הדבר שמבדיל בין לובן העין לקרנית הוא גודלם של סיבי הקולגן.
  • הקשתית: חלק זה של העין, הנקרא גם האיריס, הוא בעצם טבעת של שרירים שבמרכזה נמצא חור האישון. הקשתית שלנו דומה ממש לצמצם המצלמה ותפקידה הוא לשלוט בכמות האור על ידי התכווצות והתרפות. כשהקשתית מתכווצת קטן גם האישון ונכנס פחות אור לעין. אנו לא יכולים לראות זאת במצלמות של הטלפונים החכמים, אבל במצלמות אנלוגיות ניתן לראות את אפקט הקרנית המעניין. צבע הקשתית הוא בעצם "צבע העיניים" שלנו: קרנית חומה = צבע עיניים חום, קרנית אפורה = צבע עיניים אפור וכדומה.
  • האישון: אז כפי שהסברנו, אישון העין הוא חור במרכז הקשתית, דרכו מועברות קרני אור לכיוון הרשתית שלנו, דרך עדשת העין. גם האישון, כמו הקשתית, מתרחב ומתכווץ בעזרת שרירי הקשתית, על מנת להתאים את כמות האור. כשאנו נמצאים בחוץ באור יום, או במקום מאוד מואר, האישון יתכווץ אז. ובמקומות חשוכים יתרחב האישון במטרה לקלוט את קרני האור בדרך טובה יותר.
  • העדשה: חלק זה של העין נמצא מאחורי האישון והקשתית. העדשה בנויה משכבות דקיקות וניתן להשוות אותה לבצל. העדשה משנה את רמת שבירת קרני האור על ידי כך שהיא משנה את עובייה בעזרת השרירים הריסניים.
  • הגוף הזגוגי: עשוי מחומר שקוף וקרישי המבוסס על מים. הגוף הזגוגי ממלא את החלל שבין הרשתית לבין העדשה. הוא קיים על מנת להגן על תאי האור.
  • הרשתית: על משטח הרשתית גלי האור מומרים לזרמים החשמליים שהזכרנו בהתחלה, המועברים למוח. הרשתית נמצאת בחלק העמוק ביותר של העין.
  • הגומה המרכזית: באזור זה, הנמצא ברשתית, מתבצעת עיקר פעולת הראייה. לכאן "מוקרנת" התמונה, לאחר שמוקדה על ידי הקרנית והעדשה. באזור זה מרוכזים התאים "הרואים" בצפיפות גבוהה מאוד. בגומה המרכזית מעל לרבע מיליון תאים כאלו, הנקראים פוטורצפטורים והם ממירים את הפוטון האלקטרומגנטי לפולס חשמלי. הפולס הזה הופך למרכיב בתמונה שאנו "רואים" לבסוף. אזור זה הוא עדין ודק ונתון למחלות רשתיות והפרעות שונות.
  • הדיסק האופטי: מהדיסק יוצא עצב הראייה לכיוון המוח. אזור זה הוא חסר פוטורצפטורים, דבר שגורם לתופעה הנקראת "כתם עיוור" בדיוק כמו במכוניות – Blind Spot – זהו אזור חסר בשדה הראייה. המוח משלים בדרך כלל את השדה בעזרת התמונות שהוא מקבל משתי העיניים.

כיצד פועלת העין?

כבר הזכרנו שהעין מתפקדת כפי שפועלת מצלמה, אך מה זה אומר בדיוק? הקרנית היא עדשת המצלמה והאישון פועל בדומה לאישון של מצלמה. העדשה, שבאופן תקין היא שקופה, נמצאת מאחורי האישון, בתוך מקום שנקרא כיס העדשה.

הקרנית והעדשה ממקדות את קרני האור, בדיוק כפי שעושה עדשת המצלמה. דמיינו את הרשתית המכסה את חלקו האחורי של העין כמו סרט במצלמה. הרשתית עטופה בלובן העין, המגינה על העין מהסביבה החיצונית.

כיצד נוצרות תמונות ראייה? כאשר קרני אור חודרות מבעד לקרנית ומבעד לאישון ואז ממוקדות על הרשתית. קרני האור המגיעות לרשתית יוצרות גירויים חשמליים המועברים אל המוח והמוח המדהים שלנו הופך זרמים אלו לתמונות. לא סתם נחשבת העין לאיבר המתוחכם ביותר בגוף.

עכשיו כשקראתם על מבנה העין והבנתם כיצד עובדת העין, אנו מקווים שההסברים שלנו על הניתוחים השונים יקבלו עומק נוסף.