הסרת משקפיים בלייזר בשיטת לאסק

ניתוח לאסק (Lasek) להסרת משקפיים בלייזר מהוו הפתרון יעיל לאנשים רבים אשר נמצאו לא מתאימים לניתוח הלאסיק. מהו הניתוח, למי הוא מתאים ומה אתם צריכים לדעת עוד לפני שאתם ניגשים להתייעץ עם מומחה? כל התשובות לפניכם.

ניתוח לאסק

  • למי זה מתאים: ניתוח לייזר בעיניים בשיטת לאסק מתאים למטופלים בעלי היסטוריה רפואית של יובש בעיניים ו/או ניתוחי רשתית או גלאוקומה, למטופלים בעלי קרניות עיניים דקות ולאנשים בעלי חיים אינטנסיביים העוסקים באמנויות לחימה, ספורט אתגרי וכדומה, מה שנקרא גם High Impact.
  • ליקויי הראייה הניתנים לטיפול: צילינדר.
  • משך ההליך: כרבע שעה.
  • כמות טיפולים נדרשת: ניתוח אחד לכל עין.

משך זמן ההחלמה

כמספר ימים עד שבוע. לאחר זמן ההחלמה יסיר הרופא את התחבושות ואי הנוחות, אם הייתה כזו, תעלם. הראייה תשתפר בימים הראשונים וכבר לאחר כשבוע תוכלו לראות טוב יותר, אם כי לעיתים לוקח גם מספר שבועות או חודשים עד שהראייה מתקבעת באופן סופי. תקופת ההחלמה משתנה ממטופל למטופל ורצוי להיוועץ ברופא המטפל על מנת להתכונן מראש.

לכמה זמן נשמרות תוצאות הניתוח

תוצאות ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת לאסק אמורות להישאר באופן תמידי, אם כי במקרים של מחלות או תופעות גנטיות, דלקות או שינוי המספר עם הגיל, יכול להיווצר מצב של צורך בתיקון נוסף לאחר שנים ארוכות.

שלבי ניתוח לאסק

הניתוח נעשה בעזרת מחשב, העוקב אחר תנועות העין בקצב מהיר ביותר ומאפשר דיוק מוחלט. כשלב ראשון, מסירים את השכבה העליונה והחיצונית של תאי הקרנית, הנקראת גם אפיתל. שכבה זו היא בעלת כושר החלמה מהיר ומתחדשת בזמן קצר מאוד והיא מוסרת על ידי שימוש בתמיסה אלכוהולית המחלישה את החיבור בין השכבות. כעת כאשר הקרנית חשופה, משייף המנתח את הקרנית בעזרת קרן לייזר קרה, המשנה את צורתה ומתקנת את הראייה.

הכנות לקראת הניתוח

צפו לסדרת בדיקות פיזיות ואופטיות, שאלות על עברכם הרפואי ומדידות רבות של העין על מנת לקבוע את צורת הטיפול. לפני ניתוח להסרת משקפיים בלייזר בשיטת לאסק יתבצע אלחוש האזור על ידי טפטוף טיפות עיניים למניעת כאב.

החלמה לאחר הניתוח

משום שבניתוח זה תקופת ההחלמה היא איטית יותר, מומלץ בדרך כלל לנתח עין אחת בכל פעם. לאחר הניתוח, תתבקשו ליטול אנטיביוטיקה ולהזליף טיפות עיניים נוגדות זיהומי ודלקות, שיעזרו להחלמה בטוחה ומהירה. בנוסף תתבקשו להגן על העין בעזרת תחבושות או אמצעי הגנה אחר.

אי הנוחות של תהליך ההחלמה נמשך כמה ימים ספורים, עד שהשכבה העליונה תתחבר חזרה לעין ותחלים. לאחר שבוע יסיר המנתח את התחבושות.

שימו לב שהראייה תשתפר לאחר זמן מה ורק לאחר כשבוע תוכלו לחזור לנהוג ולתפקד כרגיל. גם אז התוצאה הסופית אינה אחידה ועליכם להמתין בסבלנות מספר שבועות או חודשים עד שתוכלו ליהנות מהתוצאות הסופיות.

סיכונים ותופעות לוואי

סיבוכים וסיכונים הם נדירים מאוד לאחר ניתוחי לייזר להסרת משקפיים, אך תופעות לוואי שייתכנו כוללות גם יובש בעיניים, דלקות (הנפתרות עם טיפות) ובעיות ראייה בלילה וכדומה. סיכון נוסף ונדיר ביתר הוא שהתיקון יצא לא מדויק או לא מושלם ותאלצו לעבור ניתוח נוסף.

טווח מחירים

המחירים תלויים בבית החולים, בהשתתפות קופת החולים, בקושי הניתוח וכדומה, אך דומים למחירים של ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת הלאסיק, כ-10,000₪ בממוצע.