טיפולים חדשניים להסרת משקפיים

ניתוח להסרת משקפיים נחשב כיום לנפוץ בכל קנה מידה, שכן מדי שנה ניגשים כ-20,000 ישראלים לביצוע טיפול הסרת משקפיים בלייזר שעשוי לשנות את חייהם מן הקצה אל הקצה. הגם שניתוחי לייזר נערכים בכל רחבי העולם כבר עשרות שנים, מדובר בתחום שלא עומד במקום אפילו לא לרגע אחד. משנה לשנה, הטיפולים הקיימים משתפרים, בעוד שיטות חדשות נכנסות לשדה המשחק ומשנות בו את החוקים. המאמר הנוכחי מתייחס לטיפולים חדשניים להסרת משקפיים ולשיטות החדשות והמתקדמות ביותר המאפיינות את התחום.

Smile – תראו את החיוך שלכם אחרי הניתוח

ניתוח Smile להסרת משקפיים (ידוע גם בתור ZEISS Laser Premium) מבוסס על טכניקה חדשה שלמעשה מבקשת לשלב את היתרונות ולהעלים את החסרונות של שתי השיטות הפופולאריות להסרת משקפיים: שיטת PRK ושיטת LASIK.

בפועל, ניתוח הסרת משקפיים בשיטת Smile מתבצע באמצעות קרן לייזר, הפועלת בטכנולוגיית Femtosecond – מה שמבטיח רמת דיוק גבוהה מהשיטות האחרות. הלייזר מבצע חתך כפול בעומקה של הקרנית, כך שבשלב הבא יוכל הרופא להוציא, תוך שימוש בפינצטה, את השכבה העובדת של הקרנית. בעקבות השינוי הזה בצורתה של הקרנית משתנה למעשה הזווית שבה קרני האור נשברות במגע עם העין. שינוי זה, כמובן, יביא לתיקון של הראייה, כאשר התוצאות נראות כבר מרגע השלמת הטיפול. בהמשך לכך, הליך ההחלמה מהניתוח פשוט ומהיר, תופעות הלוואי מעטות (יובש או תחושת סנוור) וניתן להתמודד איתן באמצעים בסיסיים דוגמת טיפות עיניים ומשקפי שמש.

עצם העובדה שהשיטה אינה מצריכה חיתוך או שיוף של הקרנית, מובטחת יעילות גבוהה יותר מאשר שיטות אחרות והסיכונים פחותים יותר. יחד עם זאת, יש להדגיש כי ניתוחי הסרת משקפיים בלייזר בשיטת SMILE נמצאים עדיין בחיתולם בישראל: הגם שיש מחקרים על הנעשה בעולם מזה עשרות שנים, טרם ניתן לקבל תמונת מצב מדויקת לגבי ישראלים אשר עברו את הניתוח הלכה למעשה בפרק זמן של עשרות שנים קדימה.

הסרת משקפיים בלייזר בשיטת 4D

שיטת 4D היא שיטה חדישה נוספת להסרת משקפיים בלייזר. שיטה זו נחשבת לאידיאלית במיוחד להתמודדות עם מצבים של צילינדר ופגמים בראיית הלילה, בעוד ההליך מהיר באופן יחסי: נדרשת עבור שתי העיניים כחצי שעה בלבד. השיטה מבוצעת בפועל באמצעות מכשיר לייזר 4D, המאפשר לעקוב אחת תנועות העין, לכיוונים השונים (מכאן מקור השם), ובכך לשפר את רמת הדיוק של הניתוח – לשם השוואה, המכשירים ה"מסורתיים" פועלים על שלושה צירים, ולא ארבעה. גם כאן, היות ומדובר בשיטה חדשה יחסית, לא ניתן עדיין לספק תשובה חד משמעית לגבי התוצאות שלה ברמת המאקרו.

הסרת משקפיים ללא ניתוח: יש דבר כזה

שיטת אורתו קיי אושרה לא מכבר על ידי מנהל התרופות האמריקאי, FDA, והיא מנסה לעשות את מה שבעבר היה נראה בלתי אפשרי: לשפר את הראייה תוך לא יותר מאשר מספר שעות, בהליך פשוט של הסרת משקפיים ללא ניתוח, הכולל בתוכו שימוש בעדשות מגע אשר מתקנות את קרנית העין. על האדם המבצע את הטיפול להרכיב את העדשות במהלך הלילה. מה שיתבצע הוא ספיגת חמצן על ידי קרנית העדשה (כאשר עיני האדם סגורות), שיגרום לה להתיישר.

הנקודה שיש לתת עליה את הדעת היא שהתיקון של מצב הראייה המתבצע בדרך זו, הוא לפרק זמן קצר יחסית: יום אחד בלבד. מכאן נובע שניתן להחליט, בכל ערב, אם מעוניינים להתהלך ללא משקפיים ביום המחרת. כיוון שהשיטה הזו אינה גורמת לשינויים בלתי הפיכים היא נחשבת לבטוחה ולא מגלמת בתוכה תופעות לוואי משמעותיות. עם זאת, רצוי לא להשתמש בעדשות כאשר העיניים יבשות, סובלות מאלרגיה, ועוד. כמו כן, העדשות מתאימות רק לאנשים אשר ליקוי הראייה שלהם הוא עד מספר 6. כיום ניתן לבצע את הטיפול גם בישראל. מחיר העדשות עומד על כ-4,000 ש"ח.