זוקן ראייה

אם אתם מתקשים לקרוא את התפריט במסעדה, מקרבים את העיתון עד שהוא נוגע באף, או מוצאים את עצמכם במרחק נגיעה מקרייני החדשות בטלוויזיה, ייתכן שאתם סובלים מזוקן ראייה (פרסביופיה), תופעה המופיעה אצל מבוגרים מעל גילאי 40. מהי התופעה וכיצד מטפלים בה? הכל על זוקן ראייה במאמר שלפניכם.

מה זה זוקן ראייה?

זוקן ראייה הוא מצב בו ישנה ירידה ביכולת העין להתמקד באובייקטים קרובים. עדיין לא ידוע בוודאות מהו הגורם לזוקן ראייה, אך מחקרים רבים מראים שגמישותה של עדשת העין היא הגורם העיקרי. מדובר במהלך טבעי המופיע עם הגיל והסימנים מתחילים כבר בגילאים 40+. הבעיה העיקרית היא חוסר יכולת להתמקד בעצמים קרובים וברוב המקרים הראייה לרחוק לא מושפעת מתופעה זו.

כולנו ראינו אנשים מבוגרים אחרים או מכירים זאת מעצמנו – הניסיון להרחיק את הספר או המוצר בו אנו אוחזים על מנת לראותו בפוקוס: זהו זוקן ראייה. התופעה היא אינה מחלה ואינה קשורה בסביבה והיא קיימת כבר משחר ההיסטוריה האנושית. זקני רומא היו עושים שימוש באבן ענבר שעברה ליטוש על מנת לחדד את המילים הקטנות שבכתבים. מאז השתכללו כלי עזרי הראייה כאשר העדשה הביופוקלית הומצאה במאה ה-19 על ידי בנג'מין פרנקלין, אחד ממייסדיה של ארה"ב.

דרכי טיפול נפוצות בזוקן ראייה

  • הסרת משקפיים בלייזר בשיטת פרסבילאסיק – ניתוח לייזר חדשני הנשמר לאורך זמן ומבטיח תוצאות מצוינות.
  • הסרת משקפיים ללא ניתוח בשיטת נויירוויז'ן – שיעורים ביתיים הנערכים מול המחשב ומטרתם היא לחזק את העיניים ולשפר את הראייה. שיטה זו מתאימה לזוקן ראייה במספרים נמוכים ונמצאה יעילה ביותר.