השתלת עדשה תוך עינית

אם אתם סובלים מליקויי ראייה אך לא נמצאתם מתאימים לעבור ניתוח להסרת משקפיים בלייזר, ישנה אלטרנטיבה של השתלת עדשה מלאכותית תוך עינית בהליך כירורגי מהיר והפיך המבטיח החלמה מלאה ותוצאות טובות.

מי מתאים לעבור השתלת עדשה תוך עינית ולאילו תוצאות ניתן לצפות? כל המידע לפניכם.

  • למי זה מתאים: אנשים שלא נמצאו מתאימים לניתוחי הסרת משקפיים בלייזר: אנשים בעלי קרנית דקה מדי, מספרים גבוהים מדי, עיוות של הקרניות ועוד.
  • ליקויי הראייה הניתנים לטיפול: קוצר ראייה.
  • משך ההליך: כחצי שעה.
  • כמות טיפולים נדרשת: שניים.
  • משך זמן ההחלמה: עד שבוע.

לכמה זמן נשמרות תוצאות הניתוח?

כל עוד נמצאות העדשות בעיניים, הראייה תישאר טובה.

תיאור מהלך הניתוח

שיטת הניתוח דומה לניתוח הקטרקט בו מבצע המנתח חתך בקרנית בגבול לובן העין. דרך חתך זה ישחיל המנתח את העדשה שהוזמנה מראש לפי המדידות. את העדשה המקורית אינו מסיר והיא נשארת במקומה.

את העדשה החדשה ממקם המנתח בין הקרנית לקשתית, לפני האישון או על גבי הקרנית – תלוי בסוג העדשה ובעין. הניתוח נעשה בהרדמה מקומית, ללא תפרים וללא כאבים.

הכנות לקראת הניתוח

לפני ניתוח השתלת עדשה תוך עינית יבצע הרופא מספר בדיקות מעמיקות על מנת לקבוע את המספר, עובי הקרנית, לחץ תוך עיני ויבדוק את ההיסטוריה הרפואית הכללית, כפי שנעשה לפני כל הליך רפואי.

על מנת לקבוע את מספר העדשה, יערוך הרופא גם בדיקה ביומטרית למדידת אורך גלגל העין. מעט לפני הניתוח עצמו כל אזור העין יחוטא ויעבור אלחוש על ידי שימוש בטיפות מיוחדות.

החלמה לאחר הניתוח

לאחר ניתוח השתלת עדשה תוך עינית תתבקשו לנוח מעט בבית החולים או שתוכלו להשתחרר מיד הביתה. לפני שתשתחררו, תקבלו הוראות מדויקות בנוגע לטיפול בעין בשבוע הקרוב, כגון לא להרטיב את העין, להקפיד על היגיינה ולעשות שימוש באנטיביוטיקה.

סיכונים ותופעות לוואי

כמו הליכים כירורגים אחרים, גם הליך זה כרוך בסיכונים מסוימים, אך אלו נחשבים לנדירים. ישנם מקרים של היווצרות קטרקט, דלקות עיניים ואף פגיעה כלשהי ברקמות שליד החתך.

במקרים נדירים אחרים עשויה העדשה לזוז ממקומה, אך לרוב יחזיר אותה הרופא למקומה בניתוח נוסף. אם תשמעו להוראות הרופא ותקפידו על היגיינה ושימוש באנטיביוטיקה כפי שנרשמה לכם, הסיכונים לבעיות אלו הם קטנים ביותר.

טווח מחירים

ניתוח השתלת עדשה תוך עינית לשתי העיניים עומד על כ-25,000 ₪, אך תלוי במוסד הרפואי המטפל, בהשתתפות קופת החולים ועוד.