הסרת משקפיים ללא ניתוח אורתו קיי – שני, בית ינאי

מי אני?

קוראים לי אורית, אני אמא של שני, ילדה מקסימה בת 12 שהרכיבה עד לא מזמן משקפיים בשל לקות הראיה שסבלה ממנה – קוצר ראייה. בין אם גם אתם הורים לילדים שמרכיבים משקפיים ובין אם הייתם בעצמכם ילדים שהרכיבו משקפיים, אתם לבטח יודעים שלא תמיד מדובר בחוויה פשוטה חברתית. שני שלי הרכיבה משקפיים מגיל מאוד צעיר, כבר בגיל 4 הבחנו בלקות הראייה שלה ובקושי שלה לראות למרחק, פנינו לרופא המשפחה שהפנה אותנו לרופא עיניים מקצועי ותוך מספר ימים כבר רכשנו עבורה את המשקפיים הראשונות שלה. הייתה אז התרגשות ועשינו מכל העניין חגיגה של ממש, שהרי בתור ילדה בת 4, את עדיין לא לגמרי מודעת להשלכות החברתיות שלצערנו לפעמים נלוות לכך. ובאמת, ביסודי שני הרכיבה את המשקפיים שלה די בגאווה, לימדנו אותה להתעלם ממילים לא נעימות של ילדים שהם "לא חברים", והחדרנו בה די ביטחון כדי להתעלם מכך.

איך הכל התחיל?

בחופש הגדול שלפני כיתה ז', לפני המעבר לחטיבת הביניים, שני ביקשה לשוחח איתי, ואמרה שהיא חוששת איך תתקבל בבית הספר החדש שלה, שבו יהיו ילדים חדשים שלא מכירים אותה. באותה תקופה ליוו אותה לא מעט חששות לקראת המעבר, היא חששה שלא תמצא חברים, שלא תסתדר בלימודים ועוד חששות טבעיים שמלווים לתהליך. הבנתי אותה, ובנינו, גם הנחתי שהיות והיא הגיעה לגיל ההתבגרות המוקדם, היא לבטח כעת יותר אכפתית לגבי מה חושבים אחרים על המראה החיצוני שלה (שלא לדבר על מה חושבים הבנים…) לא רציתי להסב את תשומת ליבה למחשבותיי, והנחתי לה להביע את הסיבות לרצון הפתאומי. היא טענה שהיא רוצה להרכיב עדשות, כדי שלא יהיה לה פתח להתקבל כשונה, אמרה שהיא רוצה לפתוח את השנה כשווה בין שווים. לא הקשתי עליה, אמרתי לה שאני אבחן את הרעיון, כי היא יודעת שאני לא בעד "לחטט בעיניים" פעמיים ביום. שני התרצתה, ואני החלתי לבחון את העניין.

ידעתי תמיד שקיימים ניתוחים להסרת משקפיים, אבל כמו כל אם דאגנית, לא רציתי להעלות את האפשרות בפני שני, לפני שאני בודקת היטב את כל הסיכונים הכרוכים בתהליך. בכל זאת, מדובר בניתוח. חיפוש קצרצר באינטרנט אחר הסרת משקפיים העלה בפני הפתעה שלא ציפיתי לה – שקיימת אפשרות של הסרת משקפיים ללא ניתוח. זה שינה את התמונה לגמרי, הפיג כמעט את כל החששות ודרבן אותי לקבוע עוד באותו היום תור לרופא עיניים ממוחה במרפאה שמספקת שירותי הסרת משקפיים בנתניה שיסביר לנו על האפשרות בצורה טובה יותר.

שיטת הניתוח שעברה ילדתי: אורתו קיי

לאחר שעדכנתי את שני כי ביררתי את העניין כפי שהבטחתי וקראתי על אפשרות ייחודית להסרת משקפיים ללא ניתוח בשיטת אורתו קיי, סיפרתי לה כי קבעתי לנו פגישה עם רופא מומחה שיבצע לה בדיקת התאמה, וביקשתי ממנה שלא תפתח ציפיות, כי רק אחרי הבדיקה נוכל להיות חכמות יותר ולדעת אם זה אפשרי.

אל בדיקת ההתאמה הגענו שתינו נרגשות מאוד, הרופא היה יותר מחביב, הסביר לנו על הטיפול באריכות ולא חסך ממנו מידע בכלל. רצה הגורל והשיטה המדוברת עושה שימוש בעדשות! אתם וודאי מתארים איך הרגשתי כששמעתי זאת. הרופא ראה עליי את החיוך שירד, ומיהר להרגיע אותי ולפרוט עבורי את פרטי התהליך המדויקים – הוא הסביר לי שמדובר בהרכבת עדשות דווקא בלילה כיוון שאז במהלך השינה, יכולות העדשות לעצב את מבנה הקרנית, לתקן את קוצר הראייה וכך לעצור את התדרדרות הראייה.

עוד הוסיף הרופא וסיפר כי את מדובר בעדשות המעוצבות ומיוצרות באופן ייחודי עבור המטופל. את העדשות מתאימים אופטימיטריסטים או רופאי עיניים שעברו הכשרה מיוחדת, באמצעות מכשירים מתקדמים במיוחד בשם Corneal Topographer המאפשרים מיפוי של קרנית העין בצורה מוקפדת כך שלא ייגרם נזק לעין ואכן תהיה השפעה חיובית על הראיה.

לאחר התהליך

הואיל ומדובר בתהליך הסרת משקפיים ללא ניתוח, אשר עושה שימוש בעדשות ייחודיות שמורכבות במהלך הלילה, מדובר בתהליך מתמשך. כלומר, כל זמן שיעשה שימוש בעדשות הייחודיות בהתאם להדרכות, שעה שיגיע המטופל למספר ההדרכות החד פעמיות שנקבעו לו בשלבי הטיפול הראשונים, השיפור בראייה ישמר לתמיד.