היפרדות רשתית

היפרדות רשתית העין היא מחלה קשה אך לא תמיד קלה לאבחון. תסמיניה הם הבזקים של ברקים או אורות בשדה הראייה, נקודות שחורות וצללים או נצנוצים המופיעים לשניות ספורות בלבד. מדוע מופיעה מחלה זו, מה זה קרע ברשתית העין, מי נמצא בקבוצת הסיכון ומהן דרכי הטיפול? כל התשובות לפניכם.

מה זה היפרדות רשתית?

הפרדות רשתית, הנקראת גם "נפילת רשתית" או "התנתקות של הרשתית" היא מצב בו רשתית העין אינה מתוחה על פני דופן העין מסיבות שונות. תופעה זו מצריכה ניתוח כירורגי מפני שהרשתית לא תחזור למקומה מעצמה. ברשתית נמצאים תאי העצב המאפשרים קליטה של התמונה שאנו רואים. במאמר בו אנו מסבירים על מבנה העין, אנו משווים את העין למצלמה. כך גם במקרה זה. דמיינו את הרשתית כפילם במצלמה אנלוגית, הקולט את התמונה, או למעשה את קרני האור ומעבירה אותה לאותות חשמליים הזורמים אז דרך עצב הראייה למוח.

הרשתית חשובה לראייה ובלעדיה לא ניתן למעשה לראות דבר. הרשתית מופרדת מהעין רק במקרים חריגים מאוד, הדורשים טיפול דחוף. ישנם שני גורמי סיכון למחלה: אנשים הסובלים מקוצר ראייה גבוה עלולים לפתח עם השנים חורים ברשתית ואנשים הסובלים ממחלת הסוכרת הרשתית. חולים אלו עלולים לפתח קרומים על הרשתית שגורמים לניתוקה מהעין.

התסמינים המוקדמים לתופעת היפרדות רשתית הם טשטוש בראייה בעין אחת בדרך כלל ובחלק אחד של שדה הראייה. דמיינו צילום ישן בו היקף התמונה הוא מטושטש – כך רואים חולים רבים, הסובלים מרשתית שנפרדת בהיקף העין.

סימנים נוספים הם כאמור אורות שונים, או "ברקים" באזור מסוים של שדה הראייה. אורות אלו לאו דווקא מסמנים היפרדות של הרשתית אך עשויים להצביע על לחץ על הרשתית. תסמינים נוספים הם נקודות שחורות, צללים ולכלוכים שלא נראו בעבר או אפילו "גשם של נקודות שחורות". תסמינים אלו דורשים תשומת לב רפואית דחופה והגעה לחדר המיון בהקדם האפשרי.

על מנת לתקן את המצב ניתן להלחים את הרשתית באמצעות לייזר בניתוח מורכב ויחסית חדש. תהליך זה עשוי למנוע מהרשתית להיפרד מהעין לחלוטין אך אינו יכול בוודאות לתקן נזקי ראייה.

דרכי טיפול נפוצות בהפרדות רשתית

דרך הטיפול במחלת היפרדות רשתית היא התערבות כירורגית בניתוח לייזר מורכב הכולל הלחמה של הרשתית. ניתוח רשתית העין מתאים רק במקרה שהרשתית עוד לא הופרדה לחלוטין והוא נחשב למסובך אם כי סיכויי ההצלחה הם גבוהים.

לעיתים יהיה צורך ביותר מניתוח אחד על מנת לחבר את הרשתית שנקרעה ולהחזירה למקומה.