גלאוקומה

גלאוקומה בעין, או בשמה העברי – ברקית, היא למעשה קבוצת מחלות הגורמות לנזק בלתי הפיך לעצב הראייה העשויות להביא למצב של עיוורון מוחלט. אבחון וטיפול מוקדם חשוב מאוד על מנת למנוע סיכונים לנזק קשה ובלתי הפיך לראייה. מהם התסמינים וכיצד מטפלים? כל המידע במאמר הבא.

מחלת הגלאוקומה

קבוצת המחלות גלאוקומה נובעות מלחץ תוך עיני מוגבר. הסיבה ללחץ היא בעיה בניקוז הנוזלים מהעין החוצה. כלומר, נוזלים רבים בעין, המתקשים לצאת, גורמים ללחץ רב שגורם לפגיעה בסיבי עצב הראייה. סיבים אלו הם המובילים את המידע למוח מהעין. לכן, אנשים הסובלים מגלאוקומה ייאבדו חלקים משמעותיים משדה הראייה ועלולים אף לא להרגיש בכך בכלל. מדוע? מפני שהנזק נגרם בהתחלה בשדה הראייה ההיקפי, שאינו מורגש בדרך כלל ביומיום.

מכיוון שנזק שנגרם מגלאוקומה הוא בלתי הפיך, אז כאשר תורגש המחלה בשלב מאוחר יותר, כאשר כבר שדה הראייה המרכזי נפגע, יהיה מאוחר מדי עבור החלקים שנפגעו. תאי עצב אינם מתחדשים ולכן בלתי אפשרי לתקנם.

כשני שליש מהאוכלוסיה סובלים מגלאוקומה פתוחת-זווית. סוג זה של המחלה אינו מורגש, אך מאובחן בבדיקת רופא ומופיע לרוב בגילאים מבוגרים של 40+. ככל שעוברות השנים, גדלים הסיכויים למחלה.

מומלץ לעבור בדיקות תקופתיות על מנת לטפל במחלה מיד בהתחלה. גורמי סיכון למחלה הם קרובי משפחה החולים בגלאוקומה (במיוחד בני משפחה קרובים כגון הורים או אחים ואחיות), סוכרת, קוצר ראייה גבוה, תרופות מסוימות במיוחד סטרואידים ובמקרה של עיניים שעברו ניתוחים.

בבדיקה ימדוד הרופא את הלחץ התוך עיני בעזרת מכשיר הטונומטר וישלח אתכם לבדיקות נוספות במקרה שלחץ העין הוא גבוה בצורה מחשידה. בתחילת המחלה ניתן לטפל בעיניים בטיפות אך הן אינן עוצרות את התפתחות המחלה ולכן בוחרים מטופלים רבים לעבור ניתוח לייזר. ישנם סוגים נוספים של המחלה הכוללים גם גלאוקומה עם לחץ נורמאלי, גלאוקומה מולדת, גלאוקומה משנית וגלאוקומה של זווית-סגורה.

מחלת הגלאוקומה היא מחלה קשה העלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לראייה. אך רוב הסיכויים שאבחון מוקדם של המחלה וטיפול הולם יעצרו את המחלה ויצילו את הראייה.

דרכי טיפול נפוצות בגלאוקומה

ניתוחי לייזר שונים מותאמים לטיפול במחלת הגלאוקומה ומטרתם בדרך כלל היא לנקז את הנוזלים שבעין על מנת להקל על הלחץ. ניתוח גלאוקומה אחד הוא ניתוח הנקרא טרבקולופלסטי ומטרתו היא כאמור לשפר את תפקוד פתחי הניקוז. הניתוח אורך כרבע שעה ושלושה מתוך ארבעה ניתוחים יצליחו להקל על הלחץ התוך עיני.

ניתוח נוסף הוא ניתוח בשם SLT שהוא סוג אחר של ניתוח הטרבקולופלסטי ויש לו 70%-80% הצלחה.