בדיקת ראייה

חוש הראיה נחשב לחוש מרכזי בקרב בני המין האנושי. זהו חוש החשוב יותר מחוש הריח או חוש הטעם והמישוש ואף השמיעה. ישנם מצבים שבהם אנו נדרשים לעבור בדיקת ראיה. הבדיקה יכולה להידרש מטעם מקום העבודה, מטעמים רפואיים ובריאותיים.

מטרת הבדיקה

בדיקת ראיה מיועדת לזהות ליקויים שונים בראיה או לאתר פתולוגיות שונות (מצבים של מחלה הפוגעים בראיה ובעין). יש בדיקות שבמהלכן נעזרים במכשירים שונים כגון פנסים, מראות, אמצעים לבדיקת לחץ תוך עיני, תרופות להרחבת אישונים וכלים ממוחשבים.

למי מיועדת הבדיקה?

בדיקת ראיה יכולה להיות מיועדת לילדי בית הספר, אשר מזהים אצלם קושי לקריאה מהלוח. יש בדיקות המיועדות לילדים צעירים ואף לתינוקות. יש בדיקות לבני נוער, למבוגרים ולקשישים. הבדיקה יכולה להיות מיועדת להתאמה של משקפי ראיה, עדשות מגע, או התאמה לביצוע של ניתוח לייזר.

בדיקה יכולה להיעשות בשל קיומן של סיבות משפחתיות וגנטיות – למשל בקרב ילדים להורים שסבלו מגלאוקומה. בדיקת ראיה יכולה להיות מותאמת גם לצרכי קבלת או חידוש של רישיון נהיגה.

סוגי בדיקות ראייה

בדיקות ראית יכולות להיות מסוגים שונים – יש בדיקות המקובלות לביצוע אצל אופטומטריסט. בדיקות מסוג אחר יתבצעו אצל רופא עיניים מומחה. יש בדיקות שניתן לבצע במסגרת קופות החולים, בבתי חולים, במכוני לייזר הפועלים ברישיון.

בדיקת ראייה כללית תקופתית מומלצת מגילאי הארבעים ומעלה, מפעם לפעם, גם אם לא קיימת עדות לבעיה מיוחדת. זאת מכיוון שמחלות עיניים מסוימות אינן מלוות בכאבים או ירידה משמעותית בראיה וכאשר קיים נזק מורגש – הרי הוא בלתי הפיך.

בדיקת ראייה אצל אופטומטריסט

לצד בדיקות ראיה שנערכות במרכזים רפואיים ותחת עינו הפקוחה של רופא מוסך, ישנן בדיקות ראייה שנערכות אצל אופטומטריסט. בדיקת ראייה אצל אופטומטריסט יכולה לשמש לכמה מטרות. למשל, לאתר ליקויים כגון קוצר ראיה, עין עצלה, רוחק ראייה, פזילה, ובעיה במיקוד של הראיה. במהלך הבדיקה נעשה שימוש בטבלה ובה בדרך כלל אותיות בגדלים שונים.

הבדיקה יכולה לשמש גם לאיתור ליקוי בחדות הראיה, בריאותה הכללית של העין, עדויות לפעילות לא תקנינה מבחינה נוירולוגית או בשרירי העין. אחת הסיבות הנפוצות לקיומה של בדיקת ראיה אצל אופטומטריסט היא התאמה של משקפיים או עדשות מגע.

בדיקת ראייה אצל רופא עיניים

לעומת אופטומטריסט, שתפקידו לזהות ליקויי ראייה, בדיקת ראיה אצל רופא העיניים נועדה בכדי לאשש או להפריך את קיומן של מחלות עיניים שונות. אם סובלים מכאבים בעין, אם יש חשש לדלקת, אם רוצים לאבחן בשלב מוקדם גלאוקומה או אולי קטרקט (עכירות של עדשת העין) – רופא העיניים יהיה הכתובת שאליה צריך לפנות.

בנוסף, אנשים הסובלים ממחלות מסוימות העלולות לסכן את יכולת הראיה (סוכרת, למשל) נדרשים לגשת לבדיקה תקופתית גם אם לא מופיעים סימפטומים מיוחדים.

בדיקת ראייה עצמית

לא רק רופא עיניים או אופטומטריסט יכולים לבצע בדיקות ראיה. דרך אלטרנטיבית, לאו דווקא חלופה אלא סוג של בדיקה מקדימה, הינה בדיקת ראיה עצמית. אתרי אינטרנט שונים מציעים אפשרות לביצוע מהיר של בדיקת ראיה מקוונת (אונליין), בצירוף הוראות לאופן ביצוע הבדיקה והבנת התוצאות.

בדיקה מסוג זה תוכל לסייע לאיתור בעיה בחדות הראיה, מצב שיצריך פניה לגורם מוסמך – אופטומטריסט או רופא עיניים.

עלויות ומחירים

בדיקות ראיה יבוצעו לעיתים בחינם כאשר עלות השירות משוקללת בפרוצדורה כללית (כגון ניתוח הסרת משקפיים בלייזר או התאמת משקפיים). במקרים מסוימים הבדיקה יכולה לעלות עשרות שקלים אך יש גם חוות דעת מקצועיות למצבים מיוחדים שכרוכים בעלות של מאות ואף אלפי שקלים.